Ismerje meg az ágyi poloskát!

Hívjon minket, hogy segíthessünk!

+36 30 872 7777

Mostanában kellemetlen, viszkető, piros dudorokat talál a kézfején vagy a bokáján, amit nap nap után hiába kezel a patikában is kapható bőrnyugtató krémekkel, a számuk mintha csak egyre több lenne? Felmerült már önben, hogy a rejtélyes tünetei hátterében esetleg az ágyi poloska állhat, esetleg a bőrgyógyásza is úgy véli, hogy a tüneteit valamilyen rovarcsípés okozza? Ilyen esetekben fontos a lakókörnyezetének alapos átvizsgálása, hiszen kizárólag a tünetek alapján nem lehet minden kétséget kizáró módon azonosítani a kártevőt. Szakembereink készséggel állnak rendelkezésére egy szakszerű helyszíni felmérésben valamint a helyszínen befogott rovarok beazonosításában. Hívjon minket bizalommal és mi készséggel segítünk!

Amennyiben nem tudja, hogyan ismerheti fel az ágyi poloskát vagy többet szeretne megtudni erről a rovarról, az alábbiakban közzétett rövidke ismertetőnk a segítségére lesz ebben. Azokra a leggyakrabban feltett kérdésekre igyekeztünk válaszokkal szolgálni, amelyeket az elmúlt évek folyamán szakembereinknek tettek fel az érdeklődök. Ha önnek olyan kérdése van, amire nem kapott választ az oldalon, írjon nekünk üzenetet és mi 24 órán belül válaszolunk a kérdésére.

Honnan tudhatja biztosan, hogy ágyi poloska csípte meg?

A lakókörnyezetünkben számos vérszívó rovar jelenhet meg. Károsításuk egyik leggyakoribb következménye a vérszívás helyén visszamaradó viszkető csípésnyom, amit a rovarok nyálában található testidegen anyagok váltanak ki. A kialakuló tünetek ugyanakkor egyéni eltérést mutathatnak. Ennek ellenére a csípésnyomok elhelyezkedése, gyakorisága, alakja és színe sok esetben támpontot adhat a kártevők beazonosításában.

Az ágyi poloskák leggyakrabban fedetlen bőrfelületről táplálkoznak és sok esetben fel sem másznak az emberre vérszívás céljára. Ennek megfelelően a csípésnyomok legtöbbször a végtagokon és a nyakon jelentkeznek.

A poloskák csípése azonban két hétig is tünetmentes lehet, ami miatt minden esetben végig kell gondolni, hogy a közelmúltban aludt-e idegen helyen. Elképzelhető ugyanis, hogy a kártevő nem az ön otthonában van!

Az ágyi poloskák alapvetően éjjel táplálkoznak, de képesek alkalmazkodni a napi rutinjához, így akár napközben is károsíthatják! Egy felnőtt példány normál körülmények között 5-8 naponta szív vért, míg a fiatalabb egyedek ennél gyakrabban.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a csípésnyomok önmagukban nem egyértelmű bizonyítékai az ágyi poloska fertőzöttségnek, hiszen számos más rovar csípése okozhat hasonló tüneteket.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Hogyan lehet biztos abban, hogy ágyi poloska van a lakásban?

Az aktív ágyi poloska fertőzöttség egyetlen egyértelmű bizonyítéka a rovarok észlelhető jelenléte. Másodlagos nyomok, mint pl. az ürülékük és a lárváik levedlett kültakarója utalhatnak azonban a jelenlétükre (lásd a képen). Mivel ezek sokáig megmaradhatnak, nehezen használhatóak az aktív és a régi fertőzés megkülönböztetésére.

Az ürüléknyomok ugyanakkor sok esetben a fertőzöttség első jelei, emiatt érdemes rájuk odafigyelni. Leggyakrabban fekete, tintaszerű pöttyök formájában jelentkezhetnek a lepedőkön, a matracon, az ágykereten. Az ürülék megjelenését azonban befolyásolja a felület felszívóképessége, színét pedig a megemésztett vér és húgysav mennyisége.

Hasonló pöttyöket azonban produkálhatnak például pókok és legyek is, továbbá a levedlett lárvabőr is származhatnak más ízeltlábútól (leggyakrabban például pókoktól).

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Mi alapján ismerhető fel az ágyi poloska?

Az ágyi poloska kifejletten 4-8 mm hosszú, rozsdabarna színű rovar. Lárvái lényegesen kisebbek is lehetnek, emiatt nehezebben fedezhetők fel. Mint minden más rovar, az ágyi poloskák is maximálisan három pár lábbal rendelkeznek (sérülések hatására ennél kevesebb is lehet). Csápjaik 4 ízből állnak, ami leginkább csak nagyító alatt látható.

A lárvák még szárnyatlanok, a kifejlett állatoknak pedig csökevényes szárnyuk van, így sem a fiatal, sem a felnőtt példányok nem tudnak repülni. Potrohuk ennek megfelelően fedetlen és szabad szemmel is jól látható tagoltságot mutat. Jellegzetes még a fejük alsó részén található hosszúkás, vérszívásra szolgáló szájszervük.

Nagyon gyakran fordul elő, hogy a feltételezett kártevőt félreazonosítják (leggyakrabban az emberre ártalmatlan fa- és fürgetetvekkel, valamint a szőnyegbogarakkal tévesztik össze), ami felesleges irtáshoz és irtószerhasználathoz vezet. Ezért nagyon fontos, hogy ezeket az állatokat valamennyi fejlődési szakaszukban magabiztosan felismerje és más háztartási rovaroktól elkülönítse.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Hogyan kerülhetett ágyi poloska a lakásba?

Az ágyi poloskák bizonyíthatóan több ezer éve élnek együtt az emberrel. Még az egyiptomi múmiák sírjaiban is találtak ágyi poloska maradványokat. A II. Világháborút követő időszakban sikerült jelentős mértékben lecsökkenteni a számukat a legújabb szintetikus rovarirtó szerek (pl. DDT) alkalmazásának, a jobb életszínvonalnak, a nyomortanyák felszámolásának és az építőipar fejlődésének köszönhetően.

A századforduló óta azonban számuk ismét drasztikusan megnövekedett az egész világon. Ennek hátterében számos okot feltételeznek, többet között a nem megfelelő módszerrel, illetve technikával végzett kezeléseket. Az ágyi poloskák a lakóépületekbe minden esetben passzív behurcolás eredményeképpen kerülnek különféle használati tárgyakkal, pl. képkerettel, festménnyel, bútorokkal, de előfordulhat, hogy az utazásból hazatérve a bőröndökkel, csomagokkal jutnak az otthonunkba. Az épületbe bekerült állatok azonban már aktívan is terjedhetnek egyik szobából a másikba, illetve egyik lakásból a másikba pl. a hő-, gáz- és elektromos vezetékek mentén.

Amennyiben társasházban lakik, mindenképpen számolnia kell azzal a lehetőséggel, hogy az ágyi poloska fertőzés gócpontja egy másik lakásban keresendő, emiatt kiemelten fontos a lakóközösség együttes fellépése és együttműködése az irtás során! A gócpont megtalálása és kezelése elengedhetetlen feltétele az ágyi poloska probléma maradéktalan megszüntetésének.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Hol találhatóak jellemzően az ágyi poloskák?

Az ágyi poloskák a lakáson belül szinte bárhol fellelhetők, de leggyakrabban a málló festék, illetve tapéta alatt, a matrac és az ágykeret valamint az ágykeret és a lécek között, poszterek és képek mögött, falban található lyukakban és üres tiplikben, szőnyegek és matracok szélei mentén, szegélylécek alatt, konnektorok és polcok, valamint a karnisok környékén és a függönyök, ágykárpitok redőiben találhatók meg.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Milyen problémákat okozhat az ágyi poloska?

Az ágyi poloskák számos fertőző betegség (például lépfene, visszatérő láz, kiütéses tífusz, sárgaláz, pestis, lepra stb.) terjesztésére, illetve különféle kórokozók (pl. Staphylococcus– és Streptococcus-fajok) átvitelére képesek. Járványügyi jelentőségük ennek ellenére elhanyagolható, ami részben az ágyi poloska biológiai sajátosságaival magyarázható. Az ágyi poloskák ugyanis jellemzően nem cserélnek gazdát, a kényszerítő okoktól eltekintve nem vándorolnak, és vért csak éhezéskor szívnak, ennek megfelelően még a kórokozóval fertőzött rovar sem vesz részt a fertőző betegségek terjesztésében.

Ennek ellenére az ágyi poloska közegészségügyi kártevő, hiszen csípésükre az emberek nagy része különösen intenzíven reagál.

Ezeknél a személyeknél az ágyi poloska csípése erős viszkető, égő érzést vált ki, esetleg csalánkiütésszerű tüneteket (urticaria ex cimicibus) okoz, de hólyagok is képződhetnek (urticaria bullosa). Az ágyi poloska ürülékének allergizáló hatását egyértelműen igazolták, de a rovarok jellegzetes szaga is kifejezetten kellemetlen, zavaró hatású lehet.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Szükséges-e védekezni az ágyi poloska ellen?

Igen, szükséges!

Ugyanis az 1997. évi CLIV. törvény (az egészségügyről) 73. § (1) bekezdése kimondja, hogy „a betegségeket terjesztő vagy egészségügyi szempontból káros, külön jogszabályban meghatározott rovarok és rágcsálók irtásáról a terület, épület tulajdonosának, illetve kezelőjének rendszeresen gondoskodnia kell. A terület, illetve épület használói az irtást tűrni kötelesek”.
A külön jogszabály, amire az idézett szöveg utal a fertőző betegségek és járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet (a járványügyi rendelet).

A rendelet 36. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a fertőző betegséget terjesztő vagy egyéb egészségügyi szempontból káros úgynevezett egészségügyi kártevők megtelepedésének és elszaporodásának megakadályozásáról, ártalmuk megelőzéséről, távoltartásukról, rendszeres irtásukról (tehát az ellenük való védekezésről) gondoskodni kell.

A (2) bekezdésben kerülnek felsorolásra azok az élőlények, amelyek egészségügyi kártevőnek minősülnek, így többek között itt említik az ágyi poloskát is. A szállásszolgáltatásra használt ingatlanok esetében az ágyi poloskák elleni irtószeres védekezési kötelezettség külön is ki van emelve: a járványügyi rendelet 4. számú mellékletében foglaltak alapján a szálláshelyeken a legyek és a csótányok mellett az ágyi poloskák ellen is védekezni kell, továbbá a csótányok és az ágyi poloskák megtelepedésének és elszaporodásának megelőzése céljából évente két alkalommal kötelező jelleggel irtószeres kezelést kell végeztetni!

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Szükséges-e védekezni az ágyi poloska ellen?

Mindenképpen kérje szakember segítségét! Amennyiben kérdése van, keressen minket bizalommal! Készséggel állunk rendelkezésére akár ingyenes szaktanácsadással is!

Ha felmerült Önben az ágyi poloskafertőzés gyanúja és igényt tart rá, szakembereink egy előre egyeztetett időpontban megvizsgálják a helyszínt és elvégzik az érintett terület felmérését.

Amennyiben nem találtak ágyi poloskára utaló egyértelmű bizonyítékot, lehetőség van úgynevezett monitoring rendszer kiépítésére is, ami az ágyi poloska jelenlétének meghatározására alkalmas módszer.

Ha beigazolódott az ágyi poloska fertőzés, javaslatot teszünk a lehetséges kezelési módokra, illetve amennyiben igényli, készséggel segítünk a szakszerű ágyi poloskairtás megszervezésében. Az irtószeres kezelés elvégzésére akár a helyszíni szemlét követően azonnal is lehetőség van, de egy újabb egyeztetett időpontban szintén sor kerülhet rá.

Amennyiben bizonytalan vagy kérdése van, hívjon minket bizalommal vagy írjon nekünk üzenetet!

Ágyi poloskairtás garanciával

Kérjen árajánlatot most!

Segítünk!

Legfőbb célunk az Önök szakszerű tájékoztatása, valamint a hatékony ágyi poloskairtás elősegítése.

Hívjon minket!

+36 30 872 7777

Ingyenes szaktanácsadás

Kérdése van? Megbízható szakembert keres? Segítünk!