Milyen gyorsan szaporodik az ágyi poloska?

nov 7, 2022 | Blog

Ugyan kit érdekel a szakemberen kívül, hogy milyen gyorsan szaporodik egy ágyi poloska? Egészen addig, amíg nem lesz kénytelen megosztani vele az otthonát, nyilván senkit. De amint valaki érintetté válik, az érdeklődése a téma iránt rögtön fokozódik és a legtöbben minden igyekezetükkel az internetet bújva próbálják csiszolni az ágyi poloskákkal kapcsolatos hiányos ismereteiket. Nos, ha már idáig eljutott a kedves olvasó, rögtön le kell szögezni, hogy az ágyi poloskák szaporodásának apró részletei fontosabbak lehetnek, mint azt elsőre gondolná. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy például egy esetlegesen behurcolt ágyi poloska képes-e egymagában, szűznemzéssel szaporodni vagy egy ivarérett nőstény egyed élete folyamán hány darab termékeny petét képes rakni. Bizonyos esetekben, például egy albérletben felfedezve az ágyi poloskákat, jogosan merül fel az érintettekben, hogy vajon mióta áll fenn a probléma, hiszen ez alapján könnyebb lehet rendezni egy esetleges vitás helyzetet, ami az ágyi poloskairtás finanszírozása kapcsán felmerül. Tekintsük tehát át az ágyi poloskák szaporodásának legfontosabb gyakorlati kérdéseit, valamint az erre adott válaszok gyakorlati következményeit!

1. kérdés: Képes-e szűznemzéssel szaporodni egy ágyi poloska?

A szakirodalmi adatok fényében nyugodtan állíthatjuk, hogy nem. Ennek megfelelően, egyáltalán nem biztos, hogy egyetlen ágyi poloskát haza hurcolva, rövid időn belül poloskák százai-ezrei lepik el az otthonát. Ugyanis, ha szerencséje van, akkor a potyautasa még lárva, hím vagy éppen szűz nőstény, így egész élete során csak egymagában fogja szivogatni éjszakánként a vérét. A probléma akkor kezdődik, ha a behurcolt egyed egy ivarérett, korábban már megtermékenyült nőstény, hiszen az ágyi  poloskák felnőtt nőstényei, mint oly sok más rovaré, képesek elraktározni a hím által átadott ivarsejteket és ezáltal szabályozni a petéik megtermékenyítését.

2. kérdés: Mennyi idő alatt szaporodik el az ágyi poloska, ha a behurcolt egyed megtermékenyült nőstény?

Egy felnőtt nőstény megfelelő körülmények között akár másfél évig is élhet és ezalatt az idő alatt megközelítőleg 1000-1500 petét rak. Még mielőtt azonban valaki fellélegezne, hogy egy ezres egyedszámú populáció kialakulásához azért másfél év szükséges, tegyük gyorsan hozzá, hogy a lerakott petékből egy átlagos lakás esetében két héten belül kikelnek a kis poloskák, akik egy hónapon belül elérve az ivarérettséget újabb peték sokaságával örvendeztetik meg a ház lakóit. Természetesen a peték inkubációs ideje és az egyedfejlődés üteme erősen függ az adott helyiség hőmérsékletétől, így például a hálószobák hőmérsékletének csökkentésével jelentősen lassíthatjuk a folyamatot. Az ágyi poloskák egyedfejlődése például 16 Celsius fok alatt megáll, ami lehetőséget ad arra, hogy legalább a hálószobákban megakadályozzuk az ágyi poloskák elszaporodását.

3. kérdés: Honnan tudhatom biztosan, hogy az ágyi poloskafertőzés mikor alakult ki?

Az egyszerű válasz: sehonnan, hiszen a nőstény petetermelését, a peterakás gyakoriságát és a lerakott peték számát, a peték inkubációs idejét, valamint az egyedfejlődés ütemét elég sok tényező befolyásolhatja, de ezek közül a legnagyobb jelentősége nyilvánvalóan a hőmérsékletnek van. Tehát a helyszínre kiérkező szakember a felmérés során tapasztalt egyedszámból és a peték illetve az ürülék mennyiségéből, valamint a kialakult populáció korösszetételéből hozzávetőlegesen képes lehet megmondani, hogy a lakás körülményeit, így például az egyes helyiségek hőmérsékletét figyelembe véve, mióta állhat fenn az adott lakásban az ágyi poloskafertőzés. Képes lehet megmondani, hogy az adott fertőzés még kezdeti állapotban van-e, azaz csupán egy-két hete vagy maximum egy hónapja áll fenn, de azt is meg tudja állapítani, hogy ha a fertőzés több mint fél éve alakult ki. Természetesen itt is elmondható, mint oly sok hasonló esetben, hogy a szakember csupán a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján képes jóslatokba bocsátkozni a fertőzés kialakulását illetően, tehát amennyiben valaki szándékosan eltüntet nyomokat, mégha azt jóhiszeműen is teszi (pl. takarítással), ne számítson arra, hogy a kiérkező ágyi poloskairtó teljes laborfelszereléssel felfegyverkezve az amerikai sorozatokban látott pontossággal vetekedve fog tényszerű megállapításokat tenni.

4. kérdés: Miért olyan fontos megállapítani az ágyi poloska fertőzés mértékét és kialakulásának idejét?

Ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk védekezni az ágyi poloskák ellen illetve hatékonyan tudjuk megszüntetni az aktuálisan fennálló ágyi poloskafertőzést, fontos látnunk egyrészt azt, hogy mely helyiségek érintettek, hol alakultak ki fertőzési gócok, hiszen ezek kezelése nélkül az eredményeink csupán átmenetiek lesznek. Amennyiben társasházi lakásban történik a kezelés, fontos annak megállapítása, hogy mely helyiségekben alakult ki erősebb fertőzés, ami figyelembe véve azok rendeltetésszerű használatát információt szolgáltathat az ágyi poloska fertőzés terjedésének lehetséges irányára vonatkozóan. Nem mindegy ugyanis, hogy az ágyi poloska az adott lakásban passzív behurcolással került be (pl. egy szállodából hazatérve) vagy valamelyik szomszédos lakásból a saját lábán érkezett. Márpedig egy több hálószobás lakás esetében az aktív terjedés irányát kizárásos alapon elég jó pontossággal meg lehet állapítani.

5. Hogyan befolyásolhatják az ágyi poloska szaporodási sajátosságai az ágyi poloskairtás hatékonyságát?

Mint bármely más kártevő esetén, az ágyi poloska irtásánál is alapvető fontosságú, hogy a kezelést végző szakember tisztában van-e az ágyi poloska biológiai sajátosságaival. Nem véletlen, hogy a kártevőirtó szakképzésekben viszonylag nagy hangsúlyt fektetnek erre a témára és bár a kártevőirtó szakember nem lesz rögtön entomológus is, azért egy laikusnál nyilván többet tud legalább az adott kártevőről. A legfontosabb gyakorlati vonatkozású tény, hogy az ágyi poloska petéi (helyesebben tojásai) olyan külső védőrétegekkel vannak ellátva, amelyek a környezet károsító hatásaitól védik a petében fejlődő embriót. Éppen emiatt a kijuttatott irtószer jellemzően az ágyi poloska mozgó alakjait, így a lárvákat és a kifejlett egyedeket képes csak elpusztítani. Márpedig, ha ez így van, még a laikusokban is felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz a kezelés után a korábban lerakott ágyi poloskapetékkel. A rossz hír az, hogy a sejtéseik helytállóak, hiszen ezekből a petékből bizony ki fognak kelni a kicsi ágyi poloskák, amelyek rögtön az önök vérére szomjaznak. Emiatt bír kiemelt fontossággal, hogy a kezelést követő időszakban a kijuttatott irtószer érintetlenül a kezelt felületeken maradjon, hiszen csak így mérgeződhetnek ezek az egyedek is. Tehát az ágyi poloskapeték inkubációs idejének ez a legfontosabb gyakorlati vonatkozása.

Amennyiben bármilyen további kérdése vagy észrevétele van az ágyi poloskával vagy az ágyi poloskairtással kapcsolatban, hívjon minket bizalommal vagy küldön üzenetet.

Üdvözlettel,

az agyipoloskairtas.hu csapata