Mit nem szabad tennie, ha ágyi poloskát észlelt az otthonában?

nov 7, 2022 | Blog

Az ágyi poloskával történő első találkozás többekből vált ki riadalmat, ami érthető reakció figyelembe véve, hogy ezt a vérszívó élősködőt sokan még csak hírből sem ismerik. Ugyanakkor igazán szerencsésnek mondhatják magukat azok, akik korábban nem kerültek közelebbi ismerettségbe ezzel a rendkívül kellemetlen aprócska rovarral. Sajnálatos módon ugyanis az utóbbi két évtizedben az ágyi poloskával fertőzött lakások mennyisége jelentősen megnőtt főleg Európa nagyvárosaiban. Hazánkban az európai tendenciához igazodva az ágyi poloska ismételt térnyerése jellemzően a nagyobb városokat és ezen belül főleg a lakótelepeket érintő probléma. A jelenség hátterében több ok együttes hatását feltételezik a szakemberek, így szerepe van a turizmussal együtt járó gyakoribb utazásoknak, az albérletek mennyiségével arányosan megnövekedő költözködések gyakoribbá válásának, valamint az érintettek anyagi helyzetéből fakadó megkésett intézkedéseknek egyaránt. Mindezek mellett még mindig jelentős szerepe van az ismerethiánynak és az ebből szükségszerűen következő nem megfelelő hozzá állásnak, ami látszólag egy könnyen orvosolható probléma. A köztudatba azonban nem csak a tények, hanem a tévhitek is ugyanolyan könnyedén képesek bekerülni, így a fő nehézséget a megfelelő ismeretek átadása és a félreértések valamint a téves elképzelések helyreigazítása jelenti. Márpedig az ágyi poloska további terjedésének megfékezésében a legfontosabb szerep egyrészt a megelőzésnek, másrészt a fertőzések mielőbbi felismerésének és a megfelelő intézkedések minnél gyorsabb elvégzésének jut. Fontos tehát tisztában lenni azzal, hogy mit kell és mit nem szabad tenni, ha ágyi poloskát észleltünk a lakásunkban.

Íme tehát az 5 legsúlyosabb hiba, amit elkövethet ágyi poloska észlelése esetén:

1. Ágyi poloskával fertőzött ágyak, fotelek, ülőgarnitúrák és egyéb bútorok kidobása.

Az ágyi poloskával fertőzött helyiségekből kikerülő bútorok kidobásával egyáltalán nem biztos, hogy megszabadul a problémától, hiszen az ágyi poloska a nevével ellentétben nem csak az ágyban vagy a fotelben bújhat el, hanem annak néhány méteres környezetében bárhol. Ezzel szemben az ágyi poloskával fertőzött bútorok közterületen történő felelőtlen elhelyezésével a környéken élő lakókat tesszük ki annak a veszélynek, hogy ágyi poloskával fertőződnek. Részben ennek a magatartásnak tulajdonítható, hogy bizonyos területeken mintha „kiirthatatlan” lenne az ágyi poloska. Ha mégis a kidobás mellett dönt, jelezze a bútoron feltűnő módon, hogy ágyi poloskával fertőzött (pl. egy filctollal írja rá) vagy semmisítse meg (pl. égesse el egy erre alkalmas helyen). Gondoljon arra, hogy a szomszédtól ön is bármikor visszafertőződhet!

2. Bútorok és egyéb használati tárgyak átvitele az ágyi poloskával fertőzött helyiségből egy másikba.

Az egyik legsúlyosabb hiba, amit tehetünk, hogy az ágyi poloskás szobából bútorokat, képeket, könyveket, ruhaneműt vagy egyéb textílneműt viszünk át a lakás másik szobájába vagy még rosszabb esetben egy másik lakásba. Az ágyi poloska ugyanis jellemzően ilyen módon, tehát használati tárgyak közvetítésével jut egyik épületből a másikba. Óvakodjunk tehát a használt bútoroktól, az antikvár könyvektől és a képkeretektől, az ajándékba kapott ruhaneműktől és ami a legfontosabb, hogy ellenőrízetlenül ne engedjük ezeket a lakásunkba! Az ágyi poloskával fertőzött területről összegyűjtött textílneműt minden esetben szóródásmentes (pl. műanyag, erős falú) zsákban vigye a mosógéphez, hogy ne szórja szét az így összegyűjtött ágyi poloskákat az egész lakásban.

3. A kezeletlenül hagyott ágyi poloskás szobából átköltözni egy szomszédos szobába.

Az ágyi poloska egy rejtőzködő életmódú rovar és ennek megfelelően ritkán mutatkozik. Idejének nagy részét a búvóhelyén tölti, amelyet általában a házigazdái jellemzőbb pihenőhelyeinek közelében talál meg. A meglehetősen félénk, bújkáló ágyi poloska azonban minél éhesebb, annál bátrabban merészkedik a búvóhelyétől távolabbi területekre is és bizony-bizony néhány méter megtétele nem okoz számára gondot, ha éhes. Az ágyi poloska számára a vér olyannyira létszükséglet, hogy nélküle elpusztul, így nem könnyen nyugszik bele, ha a házigazdája magára hagyja. Éppen emiatt az ágyi poloskát kiéheztetni és éhhalálra kárhoztatni nem a legjobb taktika, még annak fényében sem, hogy a többségük néhány héten belül valóban éhen pusztul, ha nem jut friss vérhez. Vannak ugyanis közöttük is ellenállóbb egyedek (főleg a felnőtt példányok között), amelyek akár 6-9 hónapig is képesek életben maradni a vérmentes időszak ellenére. Márpedig a probléma fennmaradásához elegendő egyetlen ivarérett, megtermékenyült nőstény, ami ismét vérhez jutva peték sokaságával lepheti meg véradó házigazdáit.

4. Szakszerűtlen és veszélyes házi módszerekkel kísérletezni.

 A háztartási boltokban számos szabadforgalmú, tehát bárki számára megvásárolható rovarirtó készítmény kapható. Ezek közül kiválasztani a legmegfelelőbb terméket már önmagában is szakmai kihívás. Egyesek azonban még ennél is merészebbek és a gazdaboltokban megvásárolható növényvédőszerekkel állnak neki az ágyi poloskairtásnak. Ezek a készítmények azonban nem erre a célra lettek kifejlesztve és engedélyeztetve, ennek megfelelően ilyen célú felhasználásuk komoly egészségügyi kockázatot jelent, arról nem is szólva, hogy még anyagkárosító hatásuk is lehet. A háztartási rovarölő készítmények túlzott mértékű illetve szakszerűtlen felhasználása, továbbá a mellékelt használati útmutató és a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyása szintén hordozhat veszélyeket magában. Ennek egyik legsúlyosabb megnyilvánulása az ülő- és fekvőhelyek felületeinek rovarirtóporral történő teleszórása, majd ezeknek a bútoroknak a további használata anélkül, hogy legalább egy tiszta textíllepedőt terítenének rá.

5. Abban bízni, hogy a probléma magától megoldódik.

 Az ágyi poloska, ha egyszer megfelelő életfeltételeket talált magának, többé nem tágít. Nem számít, hogy mennyit takarít vagy éppen mennyire nem. Az ágyi poloska szempontjából ugyanis nem számítanak a higiéniai körülények. Kizárólag az a fontos, hogy legyen számára elegendő búvóhely, megfelelő hőmérséklet és friss vér. Csökkentheti a lakás hőmérsékletét vagy akár növelheti, de az ágyi poloska a számára kedvezőtlen hőmérsékleti tartományban csupán tetszhalott állapotba kerül és ahogy számára ismét kedvezően alakulnak a körülmények magához tér és ott folytatja, ahol abba hagyta. Próbálkozhat ugyan a lakás felfűtésével, de hosszabb időn keresztül 40 Celsius-fok fölött tartani egy lakás hőmérsékletét nem igazán a leggazdaságosabb módja az probléma rendezésének. Ráadásul az ágyi poloska petéit csak 60 Celsius-fokon és efölötti hőmérsékleten lehet hatékonyan inaktiválni. A elköltözés is megoldást jelenthet, de csak abban az esetben, ha meg tudja oldani, hogy legalább fél évig máshol lakjon, hiszen legalább ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a legellenállóbb egyedek is elpusztuljanak a kialakult vérhiánytól.

 

Amennyiben bármilyen további kérdése vagy észrevétele van az ágyi poloskával vagy az ágyi poloskairtással kapcsolatban, hívjon minket bizalommal vagy küldjön üzenetet!

az agyipoloskairtas.hu csapata